
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
T10N MTK8127 Quad Core 1.0Ghz 10 Inch Android 4.4 TabletDescription:T10N Quad Core Tablet adopts the advanced Android 4.4 OS, with MTK8127 Quad Core Cortex A7 1.0GHz CPU which
make your operation more smooth. T10N Tablet featured with 1024*600 Resolution 10 inch screen let you to enjoy high
definition videos and movies.
| Model | T10N Quad Core Tablet |
| CPU | MTK8127 Quad Core Cortex A7 1.0GHz |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB DDR3 |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 10 inch Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support TF crad, up to 32GB |
| Camera | Front is 0.3MP |
| Back is 2.0MP |
| |
| WIFI | Support IEEE 802.11b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| Browser | Opera,UCWeb,SkyFire,Dolphin |
| Office software | WORD, EXCEL, POWERPOINT, PDF, TXT |
| 3G | Not built in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W |
| |
| Audio | Support MP3,WMA,MP2,OGG,AAC,M4A,FLAC,APE,3GP,WAV, etc. |
| Ebook | Support TXT, LRC, PDF, HTML, HTM, EPUB, etc. |
| Picture | TPG,BMP,PNG |
| Video | HDMI Ver 1.4 Output (Support 3D Vision) 2160P HD |
| |
| I/O Port | 1 x USB2.0 port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x SD card slot |
| 1 x HDMI Port |
| Battery | 5000 MAh rechargeable lithium battery |
| Size | |
| Weight | |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment