
In stock, usually dispatched in 1 business day
Check Price
Description:Teclast X89 Dual OS Tablet come with Z3735F Quad Core CPU and
Windows 8.1+Android 4.4 System!!
7.9 Inch IPS Retina Capacitive Screen with 2048*1536 Resolution let you enjoy video and music
whenever you want.
| Model | Teclast X89 |
| CPU | Intel Bay Trail-T Z3735F, Quad Core 1.83GHz |
| System | Windows 8.1+Android 4.4 |
| RAM | 2GB DDR3L |
| Capacity | 32GB eMMC |
| Screen | 7.9 Inch IPS Retina Capacitive Screen |
| Resolution | 2048*1536 |
| |
| Extend Card | Support SD card |
| Camera | Front 2.0MP Back 5.0MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| OTG | Support |
| HDMI | Support |
| WIDI | Support |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | |
| Video | AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| Language | Multi-language |
| |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Built in |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x Micro SD card slot |
| 1 x Micro HDMI port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 5000mAh |
| Weight | 344g |
| Size | 200mm(L) ×138mm(W) ×7.4mm(H) |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment