
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:This tablet
Icestar Z19 comes with
A33 Quad Core 1.6GHz CPU processor, and adopts the advanced
Android4.4 System.
The
Loudspeaker of Icestar Z19 gives you great auditory enjoyment.
The support of HDMI provides the enjoyable connection between your tablet and televison.
The support of 802.11 b/g/n wifi will bring you excellent surfing experience.
| Model | Icestar Z19 Tablet |
| CPU | A33 Cortex-A9 Quad Core 1.6GHz |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 512MB |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 Inch 5 Points Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 800*480 |
| |
| Extend Card | Support TF Card |
| Camera | Front: 0.3MP + Back: 0.3MP |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Sensor | Built-in 3D smart G-sensorv |
| Support Lighting Sensor |
| Support Gyroscope Sensor |
| HDMI | Support |
| |
| Audio | Support MP3, AAC, AAC+, AMR-WB/+, EAAC+, Windows media |
| Ebook | Support Android Market |
| Picture | Support BMP, JPG, PNG, GIF |
| Video | Support Mpeg-4, H.263, H.264, Windows media |
| Language | Support National Language |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1* 3.5mm Headphone Port |
| 1*HDMI Port |
| 1*TF Card Port |
| 1*Micro USB Port |
| Battery | Lithium ion battery; 3.7V,2500mA/h |
| Weight | 308g |
| Size | 193*115*10mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment