| Model | Teclast X98 Air III Tablet |
| CPU | Intel Z3735F Quad Core 64-bit, 1.83GHz |
| GPU | Intel HD Graphics Gen7 |
| System | Android 5.0 |
| RAM | 2GB DDR3L |
| Capacity | 32GB eMMC |
| Screen | 9.7 inch IPS Retina Capacitive Screen |
| Resolution | 2048*1536 |
| |
| Extend Card | Support SD card, up to 32GB |
| Camera | Front is 2.0MP,Rear is 5.0MP |
| |
| WIFI | Wi-Fi 802.11n/b/g |
| Bluetooth | Support BT 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support External 3G |
| |
| Audio | MP3,WMA,MP2,OGG,AAC,M4A,MA4,FLAC,APE,3GP,WAV |
| Ebook | JPG, JPEG, GIF, BMP, PNG |
| Video | MEPG 1/2/4,H.263/H.264,RMVB,WMV/VC-1,MVC,AVS,MJPEG. (UP TO 1080P) |
| Language | Multi- language |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x Micro HDMI slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 8000mAh |
| Weight | 550g |
| Size | 242 x 175 x 8 mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
0 comments:
Post a Comment