
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Teclast P98 MT8151 Octa Core 1.7GHz 9.7 Inch Android 4.4 TabletDescription:Teclast P98 Octa Core Tablet adopts advanced Android 4.4 operating system and the powerful MT8151 Octa Core 1.7GHz CPU and
Mali-450 MP GPU processor.
Teclast P98 Octa Core come with 2048*1536 Resolution 9.7 inch IPS screen, let you to enjoy high definition
videos and movies.
| Model | Teclast P98 Octa Core Tablet |
| CPU | MT8151 Octa Core 1.7GHz |
| GPU | Mali-450 MP |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB LPDDR3 |
| Capacity | 16GB eMMC |
| Screen | 9.7 Inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 2048*1536 |
| |
| Extend Card | Support TF crad, up to 32GB |
| Camera | Dual camera. Front is 0.3 megapixels, back is 2.0 megapixels |
| |
| WIFI | Support 802.11 b/g/n, 2.4G/5G dual-frequency |
| GravitySensor | Support |
| Bluetooth | Built in BT 4.0 |
| GPS | Support |
| 3G | Not built in, support external 3G dongle |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,BMP,PNG |
| Video | 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone por |
| 1 x TF card slot |
| Battery | 6200 MAh/3.7V rechargeable lithium battery |
| Weight | 500g |
| Size | 240mm(L) ×169mm(W)×7.4mm(H) |
| |
| Package Included | 1 x Teclast P98 Octa Core |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment