
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Cube TALK79 U55GT-C8 come with MTK8392 octa core 1.7GHz CPU and Mail-450 GPU,adopt
Android 4.4 System
and 7.85 inch 10-point capacitive IPS touchscreen with 2048*1536 resolution.This Tablet have call function,support 3G.
| Model | Cube TALK79 U55GT-C8 |
| CPU | MTK8392 octa core 1.7GHz |
| GPU | Mail-450 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 2GB DDR3 |
| Capacity | 16GB NAND Fast Flash |
| Screen | 7.85 inch 10-point capacitive IPS touchscreen |
| Resolution | 2048*1536 |
| |
| Extend Card | Supports an external TF card |
| Camera | Front: 2.0 mega pixels, Rear: 8.0 mega pixels |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | WCDMA 900/2100 |
| 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| GPS | Built-in GPS module |
| |
| Audio | MP2/WMA/AAC/WAV/FLAC/OGG |
| Ebook | PDF/TXT/WORD/EXCEL/PPT |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | AVC/WMV/MPEG |
| Language | English, Arabic, Czech, Danish, Dutch, French, German, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian,Portuguese, Russian, Spanish |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 4900 mAh |
| Weight | 360g |
| Size | 201.6x 136 x 7.4 mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
| This Tablet have call function.(Make sure your SIM card is suit for the tablet,or this function will out of working,besides,this function is invalid in India because of territorial restrictions.) |
| Please inset your SIM card before starting up your Tablet |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you. More Details
0 comments:
Post a Comment