| Model | VIDO T11 Tablet |
| CPU | MT8377 ARM Cortex-A9 Dual Core |
| System | Android4.1 |
| RAM | 512MB |
| Capacity | 4GB |
| Screen | 7 Inch Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support TF crad up to 128GB |
| Camera | Front is 0.3MP, Back is 2.0MP |
| |
| WIFI | Support 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| Flash | Support |
| 3G | Support, WCDMA 2100/850/1900 |
| GPS | Built-in |
| |
| Audio | MP3,WMA,MP2,OGG,AAC,M4A,MA4,FLAC,APE,3GP,WAV |
| Ebook | TXT,EPUB,PDF,WORD,EXCEL,POWERPOINTS |
| Picture | JPG,JPEG,BMP,GIF,PNG |
| Video | Mpeg1,Mpeg2,Mpeg4,SP/ASP,GMC,XVID,H.263,H.264,BP/MP/HP,WMV7/8,WMV9/VC1,BP/MP/AP,VP6/8,AVS,JPEG/MJPEG |
| Language | Multiple languages |
| |
| I/O Port | 1*USB port |
| 1* 3.5mm Earphone port |
| 1*SIM Card Port |
| 1* TF Card Port |
| Battery | 2800mAh |
| Weight | 550g |
| Size | 188×108×10mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
| This tablet have call function.(Make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working,besides,this function is invalid in India because of territorial restrictions.) |
| Please inset your SIM card before starting up your tablet. |
0 comments:
Post a Comment