
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:E-Ceros Create CT7004 tablet with 800x480 Android 4.2 Dual Core 1.6GHz 512MB/4GB Tablet, This Tablet PC featuring
7" Capacitive 5-point multi-touch screen and powerful Android 4.2.2 system, equiped with ARM Cortex A9 processor, enable you
to download thousands of apps on Android market and run various tasks without the sacrifice of speed and battery life
| Model | E-Ceros Create CT7004 Tablet |
| CPU | RK3026 Dual Core 1.6GHz |
| GPU | Mali-400 MP |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 512MB |
| Capacity | 4GB |
| Screen | 7 inch Capacitive touch screen |
| Resolution | 800*480 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| CameraDual Camera | Front is 0.3 MP |
| Back is 2.0 MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Support Bluetooth 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Yes (map is not included) |
| 3G | Not built in |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,GIF,BMP,PNG |
| Video | RM,RMVB,AVI,WMV,MOV,MKV,DAT,MPEG,3GP,TS,FLASH,HTML,MP4,VOB,DIVX,FLV |
| Language | Afrikaans, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Dansk, German, English, Spanish, Filipino, French, Italian, Magyar, Dutch, Polish, Portugues (Brasil), Portugues (Portugal), Vietnamese, Turkish, Greek, Russian, Hebrew, Arab, Thai, Korean, Chinese (simp), Chinese(trad), Japanese |
| |
| I/O Port | 1*Micro USB port |
| 1* 3.5mm Earphone port |
| 1*TF Card port |
| Battery | 2200mAh/3.7V Rechargeable Li-ion Battery |
| Weight | 350g |
| Size | 190x115x10mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment