
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:
Cube U51GTS Talk7XS Tablet come with advanced Android 4.2.2 System and MTK8312 dual core with1.3GHz CPU.
7 mini design and 1024x600 Resolution,easy to carry,let you enjoy music and video when you go out.This tablet has
call function,support 3G and 2G.
| Model | Cube U51GTS Talk7XS Tablet |
| CPU | MTK8312 dual core 1.3GHz |
| System | Android 4.2.2 |
| RAM | 512MB DDR3 |
| Capacity | 4GB NAND Fast Flash |
| Screen | 7 Inch 5-point IPS capacitive touchscreen |
| Resolution | 1024x600 |
| |
| Extend Card | Supports an external TF card |
| Camera | Front: 0.3 mega pixels, Rear: 2.0 mega pixels |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | WCDMA 2100 |
| 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| GPS | Support |
| |
| Audio | MP2/WMA/AAC/WAV/FLAC/OGG |
| Ebook | PDF/TXT/WORD/EXCEL/PPT |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | AVC/WMV/MPEG |
| Language | English, Arabic, Czech, Danish, Dutch, French, German, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Portuguese, Russian, Spanis |
| |
| I/O Port | 1XMicro USB port |
| 1X3.5mm earphone port |
| 1XTF card slot |
| Battery | 2700 mAh |
| Weight | 277g |
| Size | 108 x 188 x 9 mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
| This tablet have call function.(Make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working,besides,this function is invalid in India because of territorial restrictions.) |
| Please inset your SIM card before starting up your tablet |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment