Usually dispatched in 6-9 business days
Description:Teclast G18 3G Tablet come with MT8382 Quad Core 1.3GHz CPU and advanced Android 4.2 System. 7.85 inch IPS Capacitive Screen and 1024*768 Resolution,easy to carry,and have call function,support 3G+2G,very convenient for you when you are outside.| Model | Teclast G18 3G Tablet |
| CPU | MT8382 Quad Core 1.3GHz |
| GPU | ARM Mali 400 |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1GB DDR3 |
| Capacity | 16GB eMMC |
| Screen | 7.85 inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1024*768 |
| Extend Card | Support SD card |
| Camera | Dual Camera,front is 2.0MP,rear is 5.0MP |
| WIFI | Support |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| 3G | WCDMA 2100/850/1900 |
| 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| GPS | Support |
| OTG | Support |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Video | AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| Language | English, Afrikaans, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Catala,Cestina, Dnask, Deutsch, Espanol, French, Filipino, Hrvatski,IsiZulu, Italiano, Kiswahili, Latviesu, Lietuviu, Magyar, Nederlands, Norsk, Polish, Portuguese, Romana, Rumantsch, Slovencina, Slovenscina, Suomi, Svenska, Vietnamese, Turkish, Greek, Bulgarian, Russian, Serbian, Ukrainian, Hebrew, Arabic, Persian, Hindi, Thai, Korean, Japanese, Simplified/Traditional Chinese |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot | |
| 1 x 3.5mm Earphone port | |
| Battery | 3.7V/4000mAh |
| Weight | 379.3g |
| Size | 200*135.7*7.9mm |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable | |
| 1 x Charger | |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) | |
| This tablet have call function.(Make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working,besides,this function is invalid in India because of territorial restrictions.) | |
| Please inset your SIM card before starting up your tablet | |





0 comments:
Post a Comment