
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Colorfly i818W 3G Intel Atom BayTrail-T Z3735F Quad Core 1.33~1.83GHz 8 Inch Win8 TabletDescription:Colorfly i818W 3G adopts Windows 8.1 OS, it builds in 2GB+32GB memory, supporting TF card extended and with front and
rear cameras.
Colorfly i818W 3G has a 1280×800 resolution 8 inch IPS screen. It is based on an Intel Atom BayTrail-T
Z3735F Quad Core 1.33~1.83GHz CPU processor which providing outstanding architecture and efficient power management.
| Model | Colorfly i818W 3G Windows Tablet |
| CPU | Intel Atom BayTrail-T Z3735F Quad Core 1.33~1.83GHz |
| System | Windows 8.1 |
| RAM | 2GB DDR3 |
| Capacity | 32GB |
| Screen | 8 inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support for TF card up to 32 GB |
| Camera | Dual Camera, front is 2.0MP, back is 5.0MP |
| |
| WIFI | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS/Glonass |
| GravitySensor | Support, 3-axis game gravity acceleration sensor |
| 3G | support GSM/EDGE 900/1800, WCDMA 900/2100 |
| |
| Audio | MP3, WMA, WAV, OGG, FLAC, ALAC, APE, AAC, AC-3, DTS (license required) |
| Ebook | Support TXT |
| Picture | BMP, JPG, GIF, PNG, etc |
| Video | 3GP, MPEG4, H.263/H.264, etc |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB Port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x SIM card port |
| 1 x TF card slot |
| Battery | 4500 mAh/3.7V Rechargeable lithium battery |
| Weight | 800g |
| Size | 215*125*9.2mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger (5V/2A) |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment