
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:
Ramos K2 tablet come with MTK8389 Quad Core 1.2GHz CPU processor and adopt advanced Android 4.2 System.
7.85 Inch 1024X768 Resolution Capacitive screen,let you enjoy music and video.The tablet has call function,support
3G+2G.You can call and surf the internet when you are out.And support GPS,you will not get lost whenever you go.
| Model | Ramos K2 |
| CPU | MTK8389 Quad Core 1.2GHz |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1G DDR3 |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7.85 Inch Capacitive screen |
| Resolution | 1024X768 |
| |
| Extend Card | NO |
| Camera | Front is 2.0MP,Rear is 5.0MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Support 2.1EDR |
| GravitySensor | Support |
| Flash | Support |
| 3G | WCDMA 2100 |
| 2G | GSM 850 900 1800 1900 |
| GPS | Support |
| FM | Support |
| OTG | Support |
| |
| Audio | MP3/MIDI/WAV/PCM/AAC/AMR/WMA |
| Ebook | TXT/PDF |
| Picture | JPG/BMP/GIF/PNG |
| Video | MPEG4(3GPP, mp4)/H264(3GPP/MPEG-4)/H263/VC1(wmv, asf) |
| Language | Multiple languages |
| |
| I/O Port | 1 x micro USB port |
| 1 x OTG port |
| 1 x 3.5mm earphone port |
| Battery | 3.7V 5500mAH |
| Size | 206.5*138*7.8mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment