
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:A86-A13 Kids Tablet PC comes with A86-A13 Single Core 1.2GHz CPU processor, adopts Android 4.0
operating system.This mini tablet will be easy to use and makes learning interesting. Great design for
little hands,and fashionable for kids.It will sure to be every kids favorite.
| Model | A86-A13 Kids Tablet PC |
| CPU | A86-A13 Single Core1.2GHz |
| System | Android 4.0 |
| RAM | 512M DDR3 |
| Internal Memory | 4GB |
| Screen | 7 Inch Capacitive touching panel multi-point(5 point touch) |
| Resolution | 800*480px |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB extended |
| Camera | Front is 0.3 megapixels |
| |
| WIFI | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | NO |
| GravitySensor | Support |
| Flash | Support Flash 11.0 |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | Support |
| Video playing | WMV/ASF/MP4/3GP/3G2M4V/AVI/MJPEG/RV10/DivX/VC-1/MPEG-2/ Mali-400 MP MPEG-4/H.263/H.264 1080P |
| Language | Support multi-languages |
| |
| USB port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x OTG port |
| Battery | 2000mAh lipo battery |
| Weight | 310g |
| Size | 196.3*120.8*9.5mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment