
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:E-Ceros Vision CT1001 with many high performance, Quad Core RK3188 1.6GHz processor, 10.1" multi-point capacitive touch screen with 1920X1200; adopts Android 4.2 operating system to download apps; with 5.0MP front camera and 2.0 MP rear camera; Supports Wi-Fi, G-sensor, Bluetooth, GPS and FM radio,OTG,HDMI. Supports an external TF card up to 32GB.
| Model | E-Ceros Vision CT1001 Quad Core Tablet |
| CPU | RK3188 Quad Core Cortex-A9 1.6Ghz |
| GPU | Mali-400 MP |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 2G |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 10.1 inch Capacitive touch screen |
| Resolution | 1920*1200 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| CameraDual Camera | Front is 2.0 MP |
| Back is 5.0 MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Support Bluetooth 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Yes (map is not included) |
| 3G | Not built in |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,GIF,BMP,PNG |
| Video | RM,RMVB,AVI,WMV,MOV,MKV,DAT,MPEG,3GP,TS,FLASH,HTML,MP4,VOB,DIVX,FLV |
| Language | Afrikaans, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, German, English, Spanish, Filipino, French, Italian, Magyar, Dutch, Portuguese (Brasil), Portuguese (Portugal), Vietnamese, Turkish, Greek, Russian, Hebrew, Arab, Thai, Korean, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Japanese |
| |
| I/O Port | 1*Micro USB port |
| 1* 3.5mm Earphone port |
| 1*TF Card port |
| 1* HDMI port |
| Battery | 7000mAh/3.7V Rechargeable Li-ion Battery |
| Weight | 650g |
| Size | 380*260*66mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment