| Model | ICOU Fatty 1 Dual Core IPS Tablet |
| CPU | A20 ARM Cortex-A7 Dual Core 1.2GHz |
| GPU | Dual Core Mali400MP2 |
| OS | Android4.1 |
| Screen | 7.85 inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1024*768 |
| |
| Memory | 1GB |
| Capacity | 8GB |
| Extend Card | Support Micro SD (TF), can extend to 32GB |
| CameraDual Camera | Front is 0.3MP |
| Back is 2.0MP |
| |
| Wi-Fi | support 802.11b/g/n |
| Gravity Sensor | support |
| 3G | Not built-in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W |
| Video | 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV support HDMI 1.4 |
| Music | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| |
| Battery | 3500mAh 3.7V rechargeable lithium battery |
| Work Time | About 6 hours |
| I/O Port | 1*micro USB port |
| 1*3.5mm Earphone port |
| 1*TF card slot |
| 1*HDMI port |
| |
| Package includes | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
0 comments:
Post a Comment