| Model | ICOO D90 3G Tablet |
| CPU | MTK8312, ARM Cortex A7 dual core, 1.2GHz |
| GPU | Mail 400 |
| System | Android 4.1.2 |
| RAM | 512MB DDR3 |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 9 Inch Capacitive Screen |
| Resolution | 1024 x 600px |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB extended |
| Camera | Dual camera. Front is 0.3 megapixels, back is 2.0 megapixels |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0 |
| FLASH | FLASH10.1 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | WCDMA 2100MHz |
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| GPS | Built-in |
| |
| Audio | MP3,WMA,MP2,OGG,AAC,M4A,MA4,FLAC,APE,3GP,WAV |
| Ebook | TXT, EPUB, PDF,WORD,EXCEL, POWERPOINTS |
| Video | Mpeg1, Mpeg2, Mpeg4 SP/ASP GMC, XVID, H.263, H.264 BP/MP/HP, WMV7/8, WMV9/VC1 BP/MP/AP, VP6/8, AVS,JPEG/MJPEG |
| Language | multiple languages |
| |
| I/O Port | 1 x TF card slot |
| 2 x SIM card slot |
| 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 5000MAh |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
| This tablet have call function,and it is dual SIM card dual standby.(Make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working,besides,this function is invalid in India because of territorial restrictions.) |
| Please inset your SIM card before starting up your tablet |
0 comments:
Post a Comment