
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:E-Ceros Motion SCT7009 Quad Core Tablet with High performance Quad Core MT8382 1.3GHz processor; 7" multi-point capacitive touch screen with 1024x600; adopts Android 4.2 operating system to download apps; with 5.0MP front camera and 0.3 MP rear camera Supports Wi-Fi, G-sensor, Bluetooth, GPS and FM radio,OTG,HDMI. Supports an external TF card up to 32GB
| Model | E-Ceros Motion SCT7009 Phone Tablet |
| CPU | MT8382 Quad Core 1.3GHz |
| GPU | Mali-400 MP |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1G |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 inch Capacitive touch screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| CameraDual Camera | Front is 0.3 MP |
| Back is 5.0 MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Support Bluetooth 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Yes (map is not included) |
| 3G | GSM: 850/900/1800/1900MHz, WCDMA: 2100 |
| Dual sim cards, dual standby |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,GIF,BMP,PNG |
| Video | RM,RMVB,AVI,WMV,MOV,MKV,DAT,MPEG,3GP,TS,FLASH,HTML,MP4,VOB,DIVX,FLV |
| Language | Afrikaans, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, German, English, Spanish, Filipino, French, Italian, Magyar, Dutch, Portuguese (Brasil), Portuguese (Portugal), Vietnamese, Turkish, Greek, Russian, Hebrew, Arab, Thai, Korean, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Japanese |
| |
| I/O Port | 1* Micro USB port |
| 1* 3.5mm Earphone port |
| 1*TF Card port |
| 2 * SIM Card Port |
| 1* HDMI port |
| Battery | 3000mAh/3.7V Rechargeable Li-ion Battery |
| Weight | 350g |
| Size | 190x110x11mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment