| Model | Ainol NOVO 7 Dawn Dual tablet |
| CPU | NS115 1GHz Cortex-A9 Dual Core |
| OS | Android 4.0 |
| Screen | 7 inch LCD touch screen |
| Resolution | 1280*800 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16GB |
| |
| Camera | Front is 0.3MP |
| Back is 2.0MP |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n |
| Gravity Sensor | Support |
| 3G | Built-in, support WCDMA 1900/2100MHz |
| Bluetooth | No |
| |
| Video | WMV,RM,AVI,RMVB,MP4,MPG,MPEG, FLV |
| Music | MP3,WMA,FLAC,AAC,WAV,OGG |
| Ebook | TXT,etc |
| Picture | JPG,BMP,PNG,GIF,etc |
| Language | Czech,Dansk,German,English,Spanish,Russian,French,Italian,Dutch,Norwegian,Polski,Greek,Portuguese,Svenska,Turkey,Korean,Japanese,Simplified Chinese,Traditional Chinese |
| Microphone | built-in microphone |
| Speaker | built-in stereo speaker |
| |
| I/O Port | 1*Micro USB 2.0 port |
| 1* 3.5mm Earphone port |
| 1*TF Card port |
| 1*Sim Card Slot |
| Battery | 4400mAh/3.7V Rechargeable Li-ion Battery |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
0 comments:
Post a Comment