| Model | Vido M6 Dual Core Tablet |
| CPU | Intel Atom Z2580 X86 Dual Core 2.0GHz |
| GPU | PowerVR SGX 544 |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7.9 inch Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1024*768 |
| |
| Extend Card | Support TF crad, up to 32GB |
| CameraDual Camera | Front is 2.0MP |
| Back is 5.0MP |
| |
| WIFI | Support |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Support |
| Flash | Support |
| 3G | Not built in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | TPG,BMP,PNG |
| Video | Support 1080P, support MKV, TS, FLV, AVI, VOB, MPG, DAT, ASF, TP, RMVB, RM, MP4 |
| |
| I/O Port | 1 x USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x HDMI Port |
| Battery | 4600 MAh rechargeable lithium battery |
| Weight | 200x137x7.1mm |
| Size | 400g |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
0 comments:
Post a Comment