Usually dispatched in 6-9 business days
Colorfly i818W 3G Intel Atom BayTrail-T Z3735F Quad Core 1.33~1.83GHz 8 Inch Win8 TabletDescription:Colorfly i818W 3G adopts Windows 8.1 OS, it builds in 2GB+32GB memory, supporting TF card extended and with front andrear cameras. Colorfly i818W 3G has a 1280×800 resolution 8 inch IPS screen. It is based on an Intel Atom BayTrail-TZ3735F Quad Core 1.33~1.83GHz CPU processor which providing outstanding architecture and efficient power management.| Model | Colorfly i818W 3G Windows Tablet |
| CPU | Intel Atom BayTrail-T Z3735F Quad Core 1.33~1.83GHz |
| System | Windows 8.1 |
| RAM | 2GB DDR3 |
| Capacity | 32GB |
| Screen | 8 inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| Extend Card | Support for TF card up to 32 GB |
| Camera | Dual Camera, front is 2.0MP, back is 5.0MP |
| WIFI | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS/Glonass |
| GravitySensor | Support, 3-axis game gravity acceleration sensor |
| 3G | support GSM/EDGE 900/1800, WCDMA 900/2100 |
| Audio | MP3, WMA, WAV, OGG, FLAC, ALAC, APE, AAC, AC-3, DTS (license required) |
| Ebook | Support TXT |
| Picture | BMP, JPG, GIF, PNG, etc |
| Video | 3GP, MPEG4, H.263/H.264, etc |
| I/O Port | 1 x Micro USB Port |
| 1 x 3.5mm Earphone port | |
| 1 x SIM card port | |
| 1 x TF card slot | |
| Battery | 4500 mAh/3.7V Rechargeable lithium battery |
| Weight | 800g |
| Size | 215*125*9.2mm |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable | |
| 1 x Charger (5V/2A) | |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) | |




