| Model | ICOO FATTY 3G Tablet |
| CPU | MTK8382, Cortex A7 quad core, 1.3GHz |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| System | Android 4.2.2 |
| RAM | 1G DDR3 |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7.85 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1024*768 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB extended |
| Camera | Dual camera. Front is 0.3 megapixels, back is 5.0 megapixels |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| Flash | FLASH10.1 |
| 3G | WCDMA 850/1900/2100; GSM 850/900/1800/1900 |
| GPS | Support |
| FM | Support |
| |
| Audio | MP3,WMA,MP2,OGG,AAC,M4A,MA4,FLAC,APE,3GP,WAV |
| Ebook | TXT, EPUB, PDF,WORD,EXCEL, POWERPOINTS |
| Video | Mpeg1, Mpeg2, Mpeg4 SP/ASP GMC, XVID, H.263, H.264 BP/MP/HP, WMV7/8, WMV9/VC1 BP/MP/AP, VP6/8, AVS, JPEG/MJPEG |
| Language | English, Afrikaans, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Catala,Cestina, Dnask, Deutsch, Espanol, French, Filipino, Hrvatski,IsiZulu, Italiano, Kiswahili, Latviesu, Lietuviu, Magyar, Nederlands, Norsk, Polish, Portuguese, Romana, Rumantsch, Slovencina, Slovenscina, Suomi, Svenska, Vietnamese, Turkish, Greek, Bulgarian, Russian, Serbian, Ukrainian, Hebrew, India Urdu, Arabic, Persian, Hindi, Bengali, Thai, Cambodia, Korean, Japanese, Simplified/Traditional Chinese |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 2 x SIM card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 3800 MAh |
| Size | 200 x 135 x 8mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
| This tablet have call function.(Make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working,besides,this function is invalid in India because of territorial restrictions.) |
| Please inset your SIM card before starting up your tablet |
0 comments:
Post a Comment