| Model | AIGO M60 Tablet PC |
| CPU | ARM Cortex A8 1.2GHz |
| GPU | Mali-400 MP |
| Operation System | Android4.0 |
| RAM | 512M DDR3 |
| Capacity | 4GB |
| Extend Card | Micro SD card, up to 32G |
| Screen | 6 inch |
| Resolution | 800*480 |
| Camera | Front 0.3MP Single Camera |
| Wi-Fi | 802.11 b/g |
| Gravity Sensor | Support |
| Video | AVI,RM,RMVB,MKV,FLV,MP4,MOV,TS,TP,VOB,DAT,MPEG,3GP,ASF,M2TS |
| Music | MP3,WMA,AAC,OGG,APE,FLAC |
| Language | Simplified Chinese, Traditional Chinese,German, English,French, Italian, Korean, Japanese, Arabic,Ukrainian, Russian,Vietnamese, etc |
| Microphone | Built-in Microphone |
| Speaker | Built-in Speaker |
| I/O Port | 1* Micro USB port,1* 3.5mm Earphone port |
| Picture | JPG、BMP、PNG、GIF,etc |
| Ebook | TXT,etc |
| Battery | 2000mA/3.7V rechargable battery |
| Charger | 5V/2A |
| Flash | Support |
| Size | 160mm×95mm×11mm |
| Product Net Weight | 238g |
| Tips | Use the device to download and install applications or games through Wi-Fi or computer,support gravity induction,support switch screen automatically.You can also download and install software and other applications through the application market. |
| Note | Due to the insufficient compressive capacity of the original package,the tablet screen is easy to be crushed during transport.So the tablet will be packaged in a new packaging.After careful consideration and testing,we believe thefoam box is more resistant to rude handling.So we will use foam box instead of original package in order to keep the tablet PC safe.Moreover,our foam box will be improved all the time. |
| | This product will be shipped with adapter plug for the country of the buyer. |
| Package includes | 1 x Tablet PC1 x USB Cable1 x Earphone1 x Charger |
0 comments:
Post a Comment