In stock, usually dispatched in 1 business day
Description:
Chuwi HI8 Dual Boot Tablet come with Intel Z3736F Quad Core 1.33GHz CPU processor and 7th
Generration intel graphincs.Adopt Android 4.4+Windows 10 Dual System. The 8 inch 1200*1920
Resolution IPS Capacitive Screen bring you perfect visual enjoyment. Support Bluetooth function.
| Model | Chuwi HI8 Dual Boot Tablet |
| GPU | Intel Bay Trail-Entry Z3736F Quad Core 1.33GHz,MAX 2.16GHz |
| GPU | 7th Generration intel graphincs |
| System | Android 4.4+Windows 10 |
| RAM | 2GB |
| Capacity | 32GB |
| Screen | 8 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1200*1920 |
| Extend Card | Support SD card up to 64GB |
| Camera | Front is 0.3MP Rear is 2.0MP |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | NO |
| OTG | Support |
| Audio | AAC,Mp3,WMA,.WAV,M4A |
| Picture | JPG, JPEG, GIF, BMP, PNG |
| Video | MOVie,MP4,AVCHD |
| Language | Multi-language |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1 x USB port |
| 1 x TF card slot | |
| 1 x 3.5mm Earphone port | |
| Battery | 4000mAh 3.7V |
| Weight | 304g |
| Size | 211.2*123.2*9.3mm |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable | |
| 1 x Charger | |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) | |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.





0 comments:
Post a Comment