
Coming soon
Check Price
Teclast X98 Pro WIFI Intel Z8500 Quad Core 2.24GHz 9.7 Inch Win10 TabletDescription:Teclast X98 Pro Win10 Tablet come with Intel Cherry Trail Z8500 Quad Core, 1.44~2.24GHz CPU processor and Intel HD Graphics Gen8, 12EU Gen8LP 600MHz GPU. Adopt the lastest
Windows 10 system! The 9.7 inch 2048*1536 Resolution IPS Capacitive Screen bring you perfect visual enjoyment. Support HDMI/Bluetooth function.
| Model | Teclast X98 Pro Tablet |
| CPU | Intel Cherry Trail Z8500 Quad Core, 14nm, 1.44~2.24GHz |
| GPU | Intel HD Graphics Gen8, 12EU Gen8LP 600MHz |
| System | Windows 10 |
| RAM | 4GB |
| Capacity | 64GB |
| Screen | 9.7 inch IPS Retina Capacitive Screen |
| Resolution | 2048*1536 |
| |
| Extend Card | Support SD card, up to 64GB |
| Camera | Front is 2.0MP,Rear is 5.0MP |
| |
| WIFI | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Support BT4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | No |
| HDMI | support, Micro HDMI |
| 3G | Not Built In |
| |
| Audio | FLAC/APE/WAV |
| Ebook | WORD/EXCEL/PDF/TXT/CHM/HTML |
| Picture | JPG/BMP/PNG/GIF |
| Video | AVI/RM/RMVB/MKV/WMV/MOV/MP4/DAT(VCD format)/VOB(DVD format)/PMP/MPEG/MPG/FLV/ASF/TS/TP/3GP/MPG |
| Language | English, Russian, Spanish, Swedish, Portuguese, Turkish, Italian, German, Chinese, French, Japanese, Polish, Ukrainian, Greek |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x Micro HDMI port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 8000mAh |
| Weight | 520g |
| Size | 240mmx169mmx7.9mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment