
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Voyo WinPad A1s Intel Z3735F Quad Core 10.1 Inch IPS Win8 TabletDescription:Voyo WinPad A1s Tablet comes with the Windows 8.1 operating system, Intel Z3735F Quad Core X86 Clover Trail+
1.33GHz-1.83GHz CPU,and IIntel HD Graphic GPU. The 10.1 Inch 1280x800 Resolution IPS screen bring you the amazing
visual feast. Very suitable for handle official business, easier to carry than laptop when you are on a business trip or go for travel.
| Model | VOYO A1S Quad Core Tablet |
| CPU | Intel Z3735F Quad Core X86 Clover Trail+ 1.33GHz-1.83GHz |
| GPU | IIntel HD Graphic |
| System | Windows 8.1 |
| RAM | 2G |
| Capacity | 32G |
| Screen | 10.1 Inch IPS Capacitive screen |
| Resolution | 1280 x 800 |
| |
| Extend Card | Spport TF card up to 64 GB |
| Camera | Front:2.0MP |
| Back:2.0MP |
| |
| WIFI | WIFI 802.11b/g/n |
| Bluetooth | BT 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support 3G External dongle, Support 3G Module, 4G Module |
| HDMI | Support |
| |
| Audio | MP3,WMA,WAV,OGG,FLAC,ALAC,APE,AAC,AC-3,DTS (need license) |
| Picture | BMP, JPG, GIF, PNG |
| Video | MEPG 1/2/4,H.263/H.264,RMVB,WMV/VC-1,MVC,AVS,MJPEG. (UP TO 1080P) |
| Language | Multi-language supportive |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm earphone port |
| 1 x HDMI port |
| Battery | 3.7V/7500mAh |
| Weight | 600g |
| Size | 257*160*8.6mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Power Adapter (5V 2A) |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details