
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:VENSTAR Idea CT8W come with Intel BayTrail-T CR Atom Z3735 Quad Core CPU and
Windows 8.1 System.
8 Inch IPS+OGS Capacitive Screen with 800*1280 Resolution let you enjoy video and music.Support GPS function.
| Model | VENSTAR Idea CT8W |
| CPU | Intel BayTrail-T CR Atom Z3735 Quad Core |
| System | Windows 8.1 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 8 Inch IPS+OGS Capacitive Screen |
| Resolution | 800*1280 |
| |
| Extend Card | Support TF card |
| Camera | Front 2.0MP Rear 2.0MP |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Support |
| |
| Audio | Support |
| Ebook | Support |
| Picture | Support |
| Video | Support |
| Language | Multiple languages |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x Micro SD card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 4200mAh |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment