
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
PIPO W8 Intel Core M-5Y10 2.0GHz 10.1 Inch Windows 8.1 TabletDescription:PIPO W8 comes with
Intel Core M-5Y10 2.0GHz CPU processor and Intel HD Graphics 5300 GPU, adopts Windows 8.1 with Bing OS with Office.
10.1 Inch Retina Capacitive Screen with
2560*1600 Resolution bring you perfect visual enjoyment.
PIPO W8 with
4GB ROM which make your
operation more smoothly.
| Model | PIPO W8 |
| CPU | Intel Core M-5Y10 2.0GHz |
| GPU | Intel HD Graphics 5300 |
| System | Windows 8.1 with Bing ,64 bit |
| RAM | 4GB DDR3L |
| Capacity | 64GB EMMC |
| Screen | 10.1 Inch Retina Capacitive Screen |
| Resolution | 2560*1600 |
| |
| Extend Card | Support SD card |
| Camera | Front is 2.0MP Rear is 5.0MP, with AF |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| 3G | NOT Built-in |
| GPS | NO |
| HDMI | Support |
| |
| Audio | MP3,WMA,WAV,OGG,FLAC,APE,AAC,AC-3,DTS(need license) |
| Picture | BMP,JPG,GIF,PNG |
| Video | MEPG 1/2/4,H.263/H.264,RMVB,WMV/VC-1,MVC,AVS,MJPEG |
| Language | Multiple languages |
| |
| I/O Port | 2 x USB 2.0 port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x OTG port |
| 1 x USB3.0 Port |
| Battery | 10000mAh 3.7V |
| Size | 255*170.5*9.9mm |
| Weight | 800g |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger (12V/ 3A) |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment