
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Teclast X90HD Windows 8.1 tablet come with Intel Bay Trail-T Z3735D, Quad Core 1.33GHz
CPU and
Windows 8.1 System.8.9 Inch IPS Retina Capacitive Screen with 2560*1600 Resolution let you
enjoy video and music.
| Model | Teclast X90HD |
| CPU | Intel Bay Trail-T Z3735D, Quad Core,1.33GHz |
| GPU | Intel HD Graphics Gen7 |
| System | Windows 8.1 |
| RAM | 2GB DDR3L |
| Capacity | 32GB eMMC |
| Screen | 8.9 Inch IPS Retina Capacitive Screen |
| Resolution | 2560*1600 |
| |
| Extend Card | Support SD card |
| Camera | Dual Camera, Front 2.0MP Back5.0MP |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| OTG | Support |
| HDMI | Support |
| |
| Audio | MP3, WMA, OGG, AAC, WAV FLAC etc. |
| Ebook | PDF, TXT etc. |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | AVI, MP4, FLV, 3GP, MKV, WMV etc. |
| Language | Multi-language |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1*Micro USB Port |
| 1*TF Card Slot |
| 1*3.5mm Earphone Port |
| 1*Micro HDMI Port |
| Battery | 6500mAh |
| Weight | 471.4g |
| Size | 234mm(L) ×145mm(W) ×7.4mm(H) |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment