
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
PIPO W7 Intel Z3735G Quad Core 1.33GHz 7 Inch Win8 TabletDescription:PIPO W7 Tablet comes with the Windows 8.1 operating system, Intel Baytrail-T Z3735G Quad Core 1.33GHz CPU,and Intel HD
Graphics GPU. The 7 Inch 1280x800 Resolution screen bring you the amazing visual feast. Very suitable for handle official
business, easier to carry than laptop when you are on a business trip or go for travel.
| Model | PIPO W7 Quad Core Tablet |
| CPU | Intel Baytrail-T Z3735G Quad Core |
| GPU | Intel HD Graphic |
| System | Windows 8.1 |
| RAM | 1G |
| Capacity | 16G |
| Screen | 7 Inch Capacitive screen |
| Resolution | 1280 x 800 |
| |
| Extend Card | Spport Micro SD card |
| Camera | Front:0.3MP |
| Back:2.0MP |
| |
| WIFI | WIFI 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support 3G External dongle |
| |
| Audio | MP3,WMA,WAV,OGG,FLAC,ALAC,APE,AAC,AC-3,DTS (need license) |
| Picture | BMP, JPG, GIF, PNG |
| Video | MEPG 1/2/4,H.263/H.264,RMVB,WMV/VC-1,MVC,AVS,MJPEG. (UP TO 1080P) |
| Language | Multi-language supportive |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm earphone port |
| 1 x HDMI port |
| 1 x TF card port |
| Battery | 3.8V/3000mAh |
| Weight | 300g |
| Size | 188*112*9.5mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger (5V 2A) |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment