
In stock , usually dispatched in 1-3 business days
Check Price
Description:Cube T8 comes with
MT8735 Cortex A53 4G Quad Core 64-bit 1.3GHz CPU processor and adopts
Android 5.1 OS.
8 Inch IPS Capacitive Screen with 1280*800 resolution.
Adopts
dual SIM card and supports 2G&3G phone call.
Support
WIFI, GPS, Bluetooth, HDMI etc.
| Model | Cube T8 |
| CPU | MT8735 Cortex A53 4G Quad Core 64-bit 1.3GHz |
| System | Android 5.1 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 8 Incn IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support TF Card up to 32GB |
| Camera | Front:0.3 MP; Rear: 2.0 MP |
| |
| WIFI | 2.4/5GHz WIFI |
| Bluetooth | BT4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Support |
| HDMI | Support |
| OTG | Support |
| 2G | GSM: 900/1800MHz |
| 3G | WCDMA: 2100MHz |
| 4G | FDD: Band1, Band3 |
| FM | Support |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/OGG/M4A/AAC/AC3/FLAC/APE |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | MPEG2/MPEG4/AVC1/WMV3/VP8 |
| Language | Multiple Languages |
| |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Built in |
| I/O Port | 1x Charging Port |
| 1x Micro 5Pin USB Port |
| 1x 3.5MM Earphone Port |
| Battery | 4000mAh |
| Weight | 354g |
| Size | 215*122.9*9.85MM |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment