| General Specs |
| Brand & Model | TG Teamgee Super 8 E1 |
| Screen Size | 8 inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1280x800 |
| Operating System | Android 4.2.2 |
| CPU | Samsung Exynos 5 Octa Core 5410 1.6GHz |
| RAM | 2GB DDR3 |
| Capacity | 16GB |
| Extend Card | Supports an external TF card up to 32GB (not included) |
| |
| Additional Features/Functions |
| Bluetooth | V4.0 |
| HDMI | Support |
| GPS | Built-in GPS module |
| Camera | Front: 2.0mega pixels, Rear: 5.0mega pixels |
| G-Sensor | Support |
| Audio | Built in a speaker |
| Games | 3D games |
| Software | Youtube, Facebook, Twitter, MSN, Android Market, Skype, Calculator, Google mail, Google Maps, iReader, Quick Office |
| Language | English, Arabic, Catalan, Croatian, Czech, Danish, Dutch, Spanish, Finnish, French, German, Greek, Hebrew, Hindi, Indonesian, Hungarian, Italian, Korean, Latvian, Lithuanian, Norwegian, Portuguese, Roman language, Russian |
| |
| Battery & Power |
| Battery Type | 4400mAh |
| Power Device | AC Adapter |
| Voltage Required | 100-240V |
| |
| Input/ Output Connectors |
| USB Port (OTG) | 1 x Micro-USB 3.0 |
| Audio Port | 1 x 3.5mm headphone jack |
| Video Port | 1 x Mini HDMI 19Pin |
| HDMI Port | 1 x Mini HDMI 19Pin |
| Card Slot | 1 x TF card slot |
| DC Input | 1 x DC5V 2.5 mm |
| |
| Communications |
| 3G | Built-in 3G module, supports 3G/2G calls (GSM 850/900/1800/1900, WCDMA 850/900/1900/2100) |
| Wireless | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| |
| Supported Formats |
| Video | MP4, AVC, WMV, 3GP, MPG, AVI, FLV, RM, RMVB, MKV, MOV, DAT (VCD format), MPEG |
| Audio | MP2, MP3, WMA, AAC, WAV, FLAC, APE |
| Picture | JPG, JPEG, PNG, GIF |
| Ebook | PDF, TXT, WORD, EXCEL, PPT |
| |
| This tablet have call function,and it is dual SIM card dual standby.(Make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working,besides,this function is invalid in India because of territorial restrictions.) |
| Please inset your SIM card before starting up your tablet |
| |
| Package included: | 1 x Tablet |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
0 comments:
Post a Comment