
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:PIPO U7 Quad Core Phone Tablet adopts the advanced Android 4.2 OS, with MTK8389 Cortex A7 Quad Core 1.2GHz CPU
and PowerVR SGX 544 GPU which make your operation more smooth. It featured with 1024*768 Resolution 7.9 inch screen let
you to enjoy high definition videos and movies.
| Model | PIPO U7 Quad Core Phone Tablet |
| CPU | MTK8389 Cortex A7 Quad Core 1.2GHz |
| GPU | PowerVR SGX 544 |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7.9 inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1024*768 |
| |
| Extend Card | Support TF crad |
| CameraDual Camera | Front is 2.0MP |
| Back is 8.0MP |
| |
| WIFI | Support 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Built in |
| GravitySensor | Support |
| 3G | GSM: 850/900/1800/1900MHz; WCDMA: 850/2100MHz |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | TPG,BMP,PNG |
| Video | 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| Language | English, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Cestina, Deutsch, Espanol, French, Filipino, Magyar, Nederlands, Portuguese, Romana, Vietnamese, Turkish, Greek, Bulgarian, Russian, Arabic, Thai, Simplified/Traditional Chinese |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x SIM Card slot |
| Battery | 4000 MAh rechargeable lithium battery |
| Adapter | 5V 2A |
| Weight | 400g |
| Size | 199 x 135 x 9mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment