| Model | ICOO ICOU7LP Quad Core ATM7029 Tablet |
| CPU | Quad Core ATM7029 1.2GHz |
| System | Android 4.1 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 Inch IPS Capacitive touch screen |
| Resolution | 1280*800 |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| Camera | Front 0.3MP |
| Back 2.0MP |
| WIFI | Wifi IEEE 802.11 b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| Flash | Support Flash 11.1 |
| 3G | Not built in,support external 3G dongle: E1916, ZTEAC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | ANSI,UNECODE,TXT,PDF,HTML,FB2,PDB,EPUB |
| Picture | JPG,GIF,BMP,PNG |
| Video | RM,RMVB,AVI,WMV,MOV,MKV,DAT,MPEG,3GP,TS,FLASH,HTML,MP4,VOB,DIVX,FLV |
| Language | Czech,Dansk,German,English,Spanish,Russian,French,Italian,Dutch,Norwegian,Polski,Greek,Portuguese,Svenska,Turkey,Korean,Japanese,Simplified Chinese,Traditional Chinese |
| Microphone | built-in microphone |
| Speaker | built-in stereo speaker |
| I/O Port | 1*Micro USB 2.0 port |
| 1* 3.5mm Earphone port |
| 1*TF Card port |
| Battery | 3500mAh/3.7V Rechargeable Li-ion Battery |
| Weight | 350g |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
0 comments:
Post a Comment