
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Teclast P70 3G tablet comes with MT8392 Octa-Core 1.7GHz CPU and adopt
Android 4.4System. 7 inch IPS Capacitive Screen and 1280*800 Resolution bring you perfect visual enjoyment.
| Model | Teclast P70 3G tablet |
| CPU | MT8392 Octa-Core 1.7GHz |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB LPDDR3 |
| Capacity | 8GB eMMC |
| Screen | 7 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support SD card |
| Camera | Front is 0.3MPRear is 2.0MP |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Support |
| OTG | Support |
| 3G | Support |
| |
| Audio | MP3/WMA/AAC/OGG/APE,etc. |
| Picture | JPG/BMP/PNG/GIF,etc. |
| Video | AVI/WMV/3GP/TS/TP,etc. |
| Language | Multi-language |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1*Micro USB port |
| 1*TF Card Slot |
| 1*3.5mm Earphone Port |
| Battery | 3200mAh |
| Weight | 266g |
| Size | 187mm(L) ×113mm(W) ×8.9mm(H) |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment