
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Colorfly G708 3G Extreme Octa Core 7 Inch Android 4.4 Phone TabletDescription:Colorfly G708 3G Extreme Version Octa Core Phone Tablet adopts the advanced Android 4.4 OS, with powerful MTK6592
Octa Core 1.4 GHz CPU and mali450MP4 GPU which make your operation more smooth.
Colorfly G708 3G Extreme Version featured
with 1280*800 Resolution 7 inch screen which let you to enjoy high definition videos and movies. Support 3G /2G call function.
| Model | Colorfly G708 3G Extreme Octa Core Phone Table |
| CPU | MTK6592 Octa Core, up to 1.4 GHz |
| GPU | Mali450MP4, Quad-core, 700MHz |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 2G |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7 inch Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support for TF card up to 32 GB |
| CameraDual Camera | Front is 2.0MP |
| Back is 2.0MP |
| |
| WIFI | Support IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Built in Bluetooth 4.0 |
| GPS | Built-in GPS module |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support GSM: 850/900/1800/1900MHz; WCDMA: 2100MHz |
| |
| Audio | MP3/AAC/AAC+/AMR/OGG |
| Ebook | TXT/CHM/DOC/HTML |
| Picture | JPEG, GIF, BMP, PNG, etc. |
| Video | MPEG4, H.264, H.263, DivX, VC-1, WMV9, VP8, AVI, RMVB |
| Language | English, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Cestina, Deutsch, Espanol, French, Filipino, Italiano, Magyar, Nederlands, Portuguese, Romana, Vietnamese, Turkish, Greek, Russian, Hebrew, Arabic, Thai, Cambodia, Korean, Simplified/Traditional Chinese |
| |
| I/O Port | 1 x micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x SIM Card Port |
| 1 x TF card slot |
| Battery | 3000mAh/3.7V rechargeable lithium battery |
| Adapter | 5V 2A |
| Weight | 300g |
| Size | 185x116x9.5mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment