
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:CHUWI VX8 3G Phone Tablet adopts the advanced Android 4.4 OS, with powerful Intel Z3735G Quad Core 1.3GHz
64BitCPU which make your operation more smooth. It featured with 1280*800 Resolution 8 inch
AF Anti-fingerprint screen which let
you to enjoy high definition videos and movies. Support 3G /2G call function.
| Model | CHUWI VX8 3G Phone Tablet |
| CPU | Intel Z3735G Quad Core 1.3GHz 64Bit |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1G |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 8 inch AF Anti-fingerprint IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support TF crad,up to 64GB |
| CameraDual Camera | Front is 2.0MP |
| Back is 5.0MP (OV camera, with AF) |
| |
| WIFI | Support 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Built in Bluetooth |
| GPS | Built in |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support GSM: 900/1800; WCDMA: 2100 |
| |
| Audio | MP1/MP2/WMA/WAV/OGG/M4A/AAC/AC3/FLAC |
| Ebook | TXT/CHM/DOC/HTML |
| Picture | JPEG,BMP,PNG |
| Video | MPEG2/MPEG4/AVC1/WMV3/VP8 |
| Language | English, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Cestina, Deutsch, Espanol, French, Filipino, Italiano, Magyar, Nederlands, Portuguese, Romana, Vietnamese, Turkish, Greek, Russian, Hebrew, Arabic, Thai, Cambodia, Korean, Simplified/Traditional Chinese |
| |
| I/O Port | 1 x USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x SIM Card Port |
| 1 x TF card slot |
| Battery | 5000mAh rechargeable lithium battery |
| Weight | 350g |
| Size | 214x125x8.0mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment