
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
PIPO T6 MTK6589T Quad Core 1.5GHz 7 Inch Android 4.2 Phone TabletDescription:PIPO T6 adopt MTK6589T Quad Core 1.5GHz CPU processor and SGX554MP GPU which make your operation more smoothly.
PIPO T6 come with advanced Android 4.2.2 system, 1280 x 800px Resolution 7 inch screen,easy to carry and enjoy music and
video when you go out. Support 3G internet and Phone call function.
| Model | PIPO T6 |
| CPU | MTK6589T Quad Core 1.5GHz |
| GPU | SGX554MP |
| System | Android 4.2.2 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7 inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support SD card |
| Camera | Front is 2.0MP, Rear is 5.0MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| Bluetooth | Support BT4.0 |
| GPS | Support GPS |
| 3G | Dual Card Dual Standby, Support GSM: 850/900/1800/1900 ; WCDMA: 2100MHz |
| |
| Audio | MP3,WMA,WAV,OGG,FLAC,ALAC,APE,AAC,AC-3,DTS(need license) |
| Picture | BMP,JPG,GIF,PNG |
| Video | MEPG 1/2/4,H.263/H.264,RMVB,WMV/VC-1,MVC,AVS,MJPEG.(Support 1080P) |
| Language | Multi-language |
| |
| I/O Port | 1 x USB port |
| 2 x SIM card Port |
| 1 x TF Card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 3.7V/3300mAh |
| Size | 193*117*7.9mm |
| Weight | 300g |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment