
Only 2 units,dispatched in 1 business day
Check Price
Description:Colorfly G808 3G Tablet come with MTK6592
Octa-Core Cortex-A7 1.4GHz CPU processor and
Android 4.4 System.8 Inch OGS Capacitive Screen with 800×1280 Resolution.Support 3G+2G.It
is very convenient for you whenever you want to enjoy video or music.
| Model | Colorfly G808 3G Tablet |
| CPU | MTK6592 Octa-Core Cortex-A7 1.4GHz |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 2GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 8 Inch OGS Capacitive Screen |
| Resolution | 800×1280 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| Camera | Front is 0.3MP Rear is 2.0MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | BT4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 2G | GSM/EDGE 850/900/1800/1900 |
| 3G | WCDMA 2100 |
| GPS | Support |
| |
| Audio | mp3,aac,aac+,eaac+,amr,wb-amr,midi,ogg |
| Picture | JPEG,PNG,GIF,BMP |
| Video | 1920×1080 30fps(mpeg4/H.263/H.264) |
| Language | Multi-language |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1 x Micro USB2.0 Port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 4000mAh/3.7v |
| Size | 122mm×206.5mm×9.6mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment