
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
908A RK3188 Quad Core 1.3GHz 9.7 Inch Android 4.2 TabletDescription:908A Quad Core Tablet adopts the advanced Android 4.2 OS, with RK3188 Quad Core Cortex A9 1.3GHz CPU which
make your operation more smooth. 908A Tablet featured with 2048*1536 Resolution 9.7 inch screen let you to enjoy high
definition videos and movies.
| Model | 908A Quad Core Tablet |
| CPU | RK3188 Quad Core Cortex A9 1.3GHz |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1GB DDR3 |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 9.7 inch Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 2048*1536 |
| |
| Extend Card | Support TF crad, up to 16GB |
| Camera | Front is 0.3MP |
| |
| WIFI | Support IEEE 802.11b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| Application | MSN, Skype, Gmail, Apps from Android Market |
| Office software | WORD, EXCEL, POWERPOINT, PDF, TXT, etc. |
| 3G | Not built in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W |
| |
| Audio | Support MP3,WMA,MP2,OGG,AAC,M4A,FLAC,APE,3GP,WAV, etc. |
| Ebook | Support TXT, LRC, PDF, HTML, HTM, EPUB, etc. |
| Picture | TPG,BMP,PNG |
| Video | Support 2160P Video: AVI, RM, RMVB, MP4, MKV, WMV, MOV, DAT, VOB, PMP, MPEG, MPG, FLV, ASF, TS, TP, 3GP, etc. video HDMI output to TV |
| |
| I/O Port | 1 x MINI USB2.0 port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x MicroSD card slot slot |
| 1 x HDMI Port |
| Battery | 2000 MAh rechargeable lithium battery |
| Size | 242mm * 189mm * 9.9mm |
| Weight | 750g |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment