
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Vido W8C Intel Z3735F Quad Core 1.3GHz 8 Inch IPS Dual Boot TabletDescription:Vido W8C Quad Core Tablet adopts the advanced Windows 8.1 OS, with Intel Z3735F Quad Core 1.3GHz-1.8GHz CPU and Intel HD Graphics Gen7 GPU which make your operation more smooth.
Vido W8C Quad Core Tablet featured with 1280*800 Resolution 8 inch IPS screen which let you to enjoy high definition videos and movies. It also support Bluetooth and HDMI.
| Model | Vido W8C Quad Core Tablet |
| CPU | Intel Z3735F Quad Core 1.3GHz, up to 1.8GHz |
| GPU | Intel HD Graphics Gen7 |
| System | Android4.4+Windows 8.1 |
| RAM | 2GB |
| Capacity | 32GB |
| Screen | 8 inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support TF card, max can up to 128GB |
| CameraDual Camera | Front is 2.0MP |
| Back is 2.0MP |
| |
| WIFI | Support 802.11b/g/n,2.4G |
| Bluetooth | Built in BT 4.0 |
| HDMI | Support, micro HDMI |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Not built in, support external 3G internet |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,BMP,PNG |
| Video | 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x Micro HDMI Port |
| 1 x TF card slot |
| Battery | 4200 MAh rechargeable lithium battery |
| Weight | 350g |
| Size | 122x207x 9.2mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger (5V 2A) |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment