
In stock, usually dispatched in 1 business day
Check Price
PIPO W3F Intel Z3735F Quad Core 10.1 Inch Dual Boot TabletDescription:PIPO W3F Tablet comes with the Windows 8.1 and Android 4.4 dual OS operating system, Intel Baytrail-T Z3735F Quad Core CPU,and Intel Intel HD Graphics GPU. The 10.1 Inch 1920*1200 Resolution IPS screen bring you the amazing visual feast. Very suitable for handle official business, easier to carry than laptop when you are on a business trip or go for travel.
| Model | PIPO W3F Quad Core Dual Boot Tablet |
| CPU | Intel Baytrail-T Z3735F Quad Core |
| GPU | Intel HD Graphic |
| System | Windows 8.1+ Android 4.4 |
| RAM | 2G DDR3L |
| Capacity | 32G |
| Screen | 10 Inch IPS Capacitive screen |
| Resolution | 1920*1200 |
| |
| Extend Card | Spport Micro SD card |
| Camera | Front:2.0MP |
| Back:5.0MP |
| |
| WIFI | WIFI 802.11b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Not Built in, support 3G External dongle, support 3G module (not included) |
| |
| Audio | MP3,WMA,WAV,OGG,FLAC,ALAC,APE,AAC,AC-3,DTS (need license) |
| Picture | BMP, JPG, GIF, PNG |
| Video | MEPG 1/2/4,H.263/H.264,RMVB,WMV/VC-1,MVC,AVS,MJPEG. (UP TO 1080P) |
| Language | Multi-language supportive |
| |
| I/O Port | 1 x USB 3.0 port (Only 3.0 slot) |
| 1 x 3.5mm earphone port |
| 1 x HDMI Port |
| 1 x TF card port |
| Battery | 3.7V/7800mAh |
| Weight | 800g |
| Size | 257*172*10.3mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment