
In stock, usually dispatched in 1 business day
Check Price
Description:Chuwi VX8 Tablet adopts advanced Android 4.4 operating system and the powerful Quad Core MTK8127 1.3GHz CPU and
Mali-450 MP4 GPU processor. Come with 1280*800 Resolution 8 inch screen, let you to enjoy high definition videos and movies.
The slim and light weight model can go anywhere with you.
| Model | Chuwi VX8 Quad Core Tablet |
| CPU | MTK8127 Quad Core Cortex A7 1.3GHz |
| GPU | Mali-450 MP4 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1G |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 8 inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support TF crad, up to 32GB |
| Camera | Dual camera. Front is 0.3 megapixels, back is 2.0 megapixels |
| |
| WIFI | Support 802.11 b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| HDMI | Support |
| Bluetooth | Built in |
| GPS | Built in |
| 3G | Not built in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,BMP,PNG |
| Video | 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| Language | English, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Cestina, Deutsch, Espanol, French, Filipino, Italiano, Magyar, Nederlands, Portuguese, Romana, Vietnamese, Turkish, Greek, Russian, Hebrew, Arabic, Thai, Cambodia, Korean, Simplified/Traditional Chinese |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone por |
| 1 x TF card slot |
| 1 x HDMI Port |
| Battery | 4000 MAh/3.7V rechargeable lithium battery |
| Weight | 450g |
| Size | 214 x 121 x 9mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment