
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:AOSD S802 adopt MTK8382 Quad core Cortex -A7 1.3GHz CPU processor and Mali400MP2 GPU.
Come with advanced
Android 4.4 system,1280 x 800px Resolution 8.1 inch screen,easy to carry and
enjoy music and video when you go out.Support 3G and 2G,very convenient for you.
| Model | AOSD S802 |
| CPU | MTK8382 Quad core Cortex -A7 1.3GHz |
| GPU | Mali400MP2 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1G |
| Capacity | 8G |
| Screen | 8.1 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support SD card |
| Camera | Front: 0.3M; Rear: 2.0M |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| FM | Support |
| 3G | WCDMA 2100 |
| 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| GPS | Support |
| |
| Audio | MP1, MP2, MP3, WMA etc |
| Ebook | TXT, LRC, PDF, Html, Htm, EPUB, etc. |
| Picture | JPG, JPEG, BMP, GIF, etc. |
| Video | MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.263, H.264 |
| Language | Simplified Chinese, Traditional Chinese, English, Japanese, French, German, Spanish, etc. |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF Card slot |
| 1 x SIM card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 3.7V, 4000mAh Lithium polymer rechargable battery |
| Size | 207mm*124mm*9mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment