Coming soon
The 32GB version,please click here.Description:PIPO P1 Tablet come with RK3288 Quad Core, Cortex-A17 1.6GHz CPU and Android 4.4 System. 9.7 Inch Retina Capacitive Screen with 2048 x 1536px Resolution let you enjoy video and music. SupportGPS,you will never get lost when you go out.| Model | PIPO P1 Tablet |
| CPU | Rockchip RK3288 Quad Core, Cortex-A17 1.6GHz; |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 2GB DDR3 |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 9.7 Inch Retina Capacitive Screen |
| Resolution | 2048 x 1536px |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB extended |
| Camera | Dual camera, front is 2.0 megapixels, back is 8.0 megapixels with a flashlight, AF |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Not built in, support external 3G dongle |
| GPS | Support |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPEG,BMP,GIF,PNG |
| Video | WMV,RM,AVI,RMVB,MP4,MPG,MPEG,FLV |
| Language | English, Afrikaans, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Catala,Cestina, Dnask, Deutsch, Eesti, Espanol, French, Filipino, Hrvatski, IsiZulu, Italiano, Kiswahili, Latviesu, Lietuviu, Magyar, Nederlands, Norsk, Polish, Portuguese, Romana, Rumantsch, Slovencina, Slovenscina, Suomi, Svenska, Vietnamese, Turkish, Greek, Bulgarian, Mongolian, Russian, Serbian, Ukrainian, Georgian, Armenian, Hebrew, Arabic, Persian, Amharic, Nepali, Hindi, Thai, Lao, Khmer, Korean, Japanese, Simplified/Traditional Chinese |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot | |
| 1 x MINI HDMI port | |
| 1 x 3.5mm Earphone port | |
| Battery | 10000 MAh,3.7V |
| Weight | 620g |
| Size | 242 x 189 x 10mm |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable | |
| 1 x Charger | |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) | |





0 comments:
Post a Comment