
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
VENSTAR K7 (V700A) RK3026 1.2GHz Dual Core 7 Inch Android 4.2 Kids TabletDescription:VENSTAR K7 (V700A) Kids Tablet comes with RK3026 Dual Core 1.2GHz CPU processor and Mali-400 MP GPU, adopts
Android 4.2 operating system.
VENSTAR K7 tablet will be easy to use and makes learning fun.With 1024*600 resolution 7 Inch
screen great design for little hands, fashionable for kids.It will sure to be every kids favorite.
| Model | VENSTAR K7 (V700A) Kids Tablet |
| CPU | RK3026 Dual Core 1.2GHz |
| GPU | Mali-400 MP |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 512MB |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 Inch Capacitive Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support Micro SD card up to 32GB |
| Camera | Front 0.3M, Rear0.3M |
| |
| WIFI | IEEE802.11b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support External 3G |
| |
| Audio | MP3,WMA,MP2,OGG,AAC,M4A,MA4,FLAC,3GP,WAV |
| Picture | JPG, JPEG, GIF, BMP, PNG |
| Video | AVI(H.264, DIVX, DIVX, XVID, rm, rmvb, MKV(H.264, DIVX, DIVX, XVID), WMV, MOV, MP4(H.264, MPEG, DIVX, XVID), DAT(VCD), VOB(DVD), PMP,MPEG, MPG, FLV(H.263,H.264),ASF, TS, TP, 3GP, MPG etc. |
| Language | English, French, Italian, German, Spanish, Portuguese, Greek, Dutch, Danish, Russian, Polish, Norwegian, Swedish, Czech, Turkish, Korean and etc |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x Earphone port |
| Battery | 3.7V/2000mAh |
| Weight | 350g |
| Size | 19.7cm*12.3cm*1.2cm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment