
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Cube T7 4G Tablet with MTK8752
Octa-core 2.0GHz CPU. 7 inch IPS 1920*1200 pixels
IPS capacitive
touch screen. This is a dual
4G tablet,also support
3G and 2G.You can enjoy it whenever you want. Suport GPS,
it is very convenient for you when you are out.
| Model | Cube T7 |
| CPU | MTK8752 Octa-core 2.0GHz |
| GPU | Mail-T760 MP2 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 2GB DDR3 |
| Capacity | 16GB NAND Fast Flash |
| Screen | 7 Inch IPS capacitive touchscreen |
| Resolution | 1920*1200 |
| |
| Extend Card | Supports an external TF card |
| Camera | Front: 2.0 mega pixels, Rear: 5.0 mega pixels |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | V4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Built-in |
| 3G | WCDMA:B1,B5;TD-SCDMA:1900,2100 |
| 2G | GSM:850/900/1800/1900 |
| 4G | FDD:B1,B3,B7;TDD:B38,B39,B40,B41 |
| |
| Audio | MP2/WMA/AAC/WAV/FLAC/OGG |
| Ebook | PDF/TXT/WORD/EXCEL/PPT |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | AVC/WMV/MPEG |
| Language | English, Arabic, Czech, Danish, Dutch, French, German, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian,Portuguese, Russian, Spanish |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 3500 mAh |
| Weight | 280g |
| Size | 192x 113 x 9.3 mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment