
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Colorfly G808 3G MT6592 Octa Core 1.4GHz Android 4.4 Phone TabletDescription:Colorfly G808 3G Octa Core Phone Tablet adopts the advanced Android 4.4 OS, with powerful MT6592 Octa Core
Cortex-A7 1.4GHz CPU and Mali-450 MP4 GPU which make your operation more smooth.
Colorfly G808 3G featured with
1280*800 Resolution 8 inch IPS screen which let you to enjoy high definition videos and movies. Support 3G /2G call function.
Support WCDMA + GPS+AGPS dual mode, 3G surfing forever kept. SMS, MMS, Bluetooth, GPS navigation and other functions
caught.
| Model | Colorfly G808 3G Octa Core Phone Table |
| CPU | MT6592 Octa Core Cortex-A7 1.4GHz 28nanometer Process |
| GPU | Mali-450 MP4 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1G |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 8 inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support TF crad,up to 32GB |
| CameraDual Camera | Front is 2.0MP |
| Back is 5.0MP |
| |
| WIFI | Support 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Built in Bluetooth |
| GPS | Built in, GPS+AGPS |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support GSM: 900/1800/1900MHz; WCDMA: 2100MHz |
| |
| Audio | MP1/MP2/WMA/WAV/OGG/M4A/AAC/AC3/FLAC |
| Ebook | TXT/CHM/DOC/HTML |
| Picture | JPEG,BMP,PNG |
| Video | MPEG2/MPEG4/AVC1/WMV3/VP8 |
| Language | English, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Cestina, Deutsch, Espanol, French, Filipino, Italiano, Magyar, Nederlands, Portuguese, Romana, Vietnamese, Turkish, Greek, Russian, Hebrew, Arabic, Thai, Cambodia, Korean, Simplified/Traditional Chinese |
| |
| I/O Port | 1 x USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x SIM Card Port |
| 1 x TF card slot |
| Battery | 4000mAh rechargeable lithium battery |
| Adapter | 5V 2A |
| Weight | 400g |
| Size | 122*206*9.5mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment