
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Venstar 2015 RK3026 Dual Core 1.2GHz 10.1 Inch Android 4.4 TabletDescription:Venstar 2015 Dual Core Tablet adopts the advanced Android 4.4 OS, with RK3026 Dual Core A9 1.2GHz CPU and
Mali-400 GPU which make your operation more smooth.
Venstar 2015 Tablet featured with 1024*600 Resolution 10.1 inch
screen let you to enjoy high definition videos and movies.
| Model | Venstar 2015 Dual Core Tablet |
| CPU | RK3026 Dual Core A9 1.2GHz |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB DDR3 |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 10.1 inch Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support TF crad |
| Camera | Front is 0.3MP |
| Dual Camera | Back is 0.3MP |
| |
| WIFI | Support IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Not built in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | TPG,BMP,PNG |
| Video | Support 1080P, support MKV, TS, FLV, AVI, VOB, MPG, DAT, ASF, TP, RMVB, RM, MP4 |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x HDMI Port |
| Battery | 5000 MAh rechargeable lithium battery |
| Size | 26.1*15.8*1cm |
| Weight | 600g |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment