
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:This tablet
ASUS FE7010C FonePad comes with Intel
Atom Z2520 Dual Core 1.2GHz CPU processor, and adopts
Android4.3.
Its supports for
Wifi+Bluetooth+GPS+2G+3G will give you a pretty good using experience.
| Model | ASUS FE7010C FonePad |
| CPU | Intel Atom Z2520 Dual Core1.2GHz |
| System | Android 4.3 |
| RAM | 2GB |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 Inch LED Multi-touch Screen |
| Resolution | 1024x600 |
| |
| Extend Card | Support TF Card up to 64GB |
| Camera | Front: 0.3MP, Back: 2MP |
| |
| WIFI | Support |
| Bluetooth | BT4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | WCDMA: 900/1200 |
| 2G | GSM/EDGE: 900/1800 |
| GPS | Built-in GPS |
| |
| Language | Support Multi-national Language |
| |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Bulit in |
| I/O Port | 1x 3.5mm Earphone Port |
| 1x TF Card Port |
| 1x Power Port |
| Battery | 3950mAh |
| Weight | 295g |
| Size | 192 x 110 x 10.7 mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment