Usually dispatched in 6-9 business days
VIDO M7S Intel C3130 Dual Core 4GB 7 Inch 3G Dual SIM Phone Call Android 4.4 Tablet PCDescription:VIDO M7S Dual Boot Tablet comes with Intel 64-bit processors,Adopt Android 4.4 System. Built-in 3G module supports GSM calling and WCDMA networking and Support phone and tablet all function.Convenient for you when you go out.
| Model | VIDO M7S Phone Call Tablet |
| CPU | Intel Sofia C3130 Dual Core 1.0GHZ |
| System | Android 4.4 |
| RAM | LPDDR2 512MB |
| Capacity | 4GB |
| Screen | 7 Inch Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| Extend Card | Support SD Card up to 32GB |
| Camera | Front : 0.3MP, Rear : 0.3MP |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | WCDMA 2100 GSM:850/900/1800/1900 |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1 x USB Port |
| 1 x TF card Slot | |
| 1 x 3.5mm Earphone Port | |
| Battery | 3.7V, 2000mAh |
| Weight | 285g |
| Size | 188*108*9.9 mm |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable | |
| 1 x Charger | |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) | |





0 comments:
Post a Comment